"Siamáci nejsou králíci, ale vášeň!"


Problematika siamských králíků (žlutý = aman bb CC DD gg, modrý = aman bb CC dd gg)

   Siamský žlutý výstavní je heterozygot (am/an). V hnízdě najdeme ještě dva typy homozygotů, které nevystavujeme, ale registrujeme a jsou použitelní pro chov. Tmavý homozygot (am/am)  a ruský madagaskarový (an/an). Někdy nalezneme i siamského albína  (a.../a...). Odlišovacím znakem heterozygota od tmavého homozygota je silně světtélkující karmínová panenka.

Hezký článek včetně fotografií k problematice Siamského králíka zveřejnil Vlastimil Šimek na ifauně  https://www.ifauna.cz/kralici/clanky/r/detail/6271/zdokonalovana-plemena-a-barevne-razy-kraliku-u-nas/.

Genetická problematika siamského králíka je velmi podobná problematice kuního králíka. V některých zemích jsou dokonce siamští vedeni jako barevný ráz kuních králíků. Siž je vlastně madagaskarový kuní králík.


Využití homozygotů k chovu

Jak již bylo uvedeno, výstavní siamští jsou pouze heterozygoti am/an. Využívají se však i tmaví homozygoti am/am a rustí madagaskatoví homozygoti an/an.

  1. Křížením typických heterozygotů dostaneme 50% typických výstavních, 25% tmavých a 25% ruských madagaskarových homozygotů.
  2. Křížením tmavých a ruských homozygotů dostaneme 100% typických výstavních heterozygotů.
  3. Ze spojení typického výstavního a tmavého vzejde 50% typických a 50% tmavých.
  4. Ze spojení typického výstavního a ruského vzejde 50% typických a 50% ruských.